2016.02.23. 00:35
Stigmaellenes küzdelem "Senki sem tökéletes"
Az Ébredések Alapítvány – SE Közösségi Pszichiátriai Centrum bekapcsolódott az alábbiakban bemutatott „ Senki sem tökéletes” nemzetközi kutatásba. Ezúton szeretnénk kérni a segítségét a kapcsolódó kérdőív kitöltésében, amennyiben Ön valamilyen mentális problémával érintett. Válaszait anonim módon kezeljük, tehát semmiképp nem tudja senki Önt azonosítani kitöltőként.
Közreműködését köszönjük!
Dr.Harangozó Judit, Bulyáki Tünde, Nyulászi Anna
Stigmaellenes küzdelem
"Senki sem tökéletes"
Nemzetközi tudományos kutatás / multicentrikus vizsgálat
Mental Health Dept. ASL Napoli 3 Sud (I); Mental Health Dept. University of Bari (I); Psychiatric Studies Centre (Cen.Stu.Psi.) association (I); Neuropsychiatric Center “Villa dei Pini”, Avellino (I); Bedfordshire Centre for Mental Health Research in collaboration with University of Cambridge (UK); Université Catholique de Louvain, Hospital Universitary Center of Mont-Godinne (B); Ébredések Alapítvány – SE Közösségi Pszichiátriai Centrum (H).
Elméleti háttér
A sebzett gyógyító! A pszichoanalitikus C. Jung Kheiron, a bölcs kentaurról beszél. A sebzett segítő érzékenyebb és jobban megérti a szenvedőket, empatikusabb velük, és mivel ő is megtapasztalta a szenvedést jobban képes a kezelésére is. Egy 2006-ban készült tanulmány szerint a közegészségügyben dolgozó klinikusok 75%-a szenved mentális egészségügyi problémától vagy személyesen (65%) vagy családtagjaik körében jelentkező panaszok következtében(10%). A pszichiátriai problémával érintett klinikai szakemberek azokhoz a betegekhez viszonyulnak a legjobban, akik nem reaktiválják azokat az emlékeket, amelyek az általuk tapasztalt vagy éppen fennálló megoldatlan mentális problémáikhoz kapcsolódnak. A klinikai szakember saját betegségének kiújulása tudatosan vagy tudat alatt kiválthatja, hogy kerüljön egy beteget.
Célok
- Kutatás arról, hogy a mentális betegség hogyan indukál stigmát a betegekben és a szakemberekben.
- Kutatás arról, hogy a szakemberek között jelen lévő stigma hogyan befolyásolja a betegeket vagy a pszichés problémával élő/küzdő szakembereket.
Módszertan
- Egy tudományos bizottság által kifejlesztett és elkészített kérdőív felhasználása.
* A stigma értékelése céljából, a szakembereknek kialakított és számukra közvetlenül eljutatott kérdőívek.
* A betegek számára kialakított és átadott kérdőívek, amelyek célja, hogy körükben a stigma miatt jelentkező szenvedést felmérjék.
- A vizsgálati mintákat statisztikai szempontból kiértékelik, annak érdekében, hogy biztosítsák a csoportok származási hely, munkahely, állampolgárság, születési hely szempontjából történő összehasonlíthatóságot, amelynek alapján tanulmányozható a stigma társadalmi hatása. A kérdőívek kitöltése/adminisztrációja személyes interjú vagy online adatfelvétel keretében történik.
Adatelemzés
- Statisztikai kiértékelés
- Összehasonlítás más központokkal, ahol gyűjtöttek kutatási adatokat.
Következtetés
Az eredmények publikálása. A kutatás eredményeivel kapcsolatos információ átadás, konferencia szervezése, ahol megvitatják a pszichiátriai szakterületen dolgozó szakemberek között jelen lévő stigmával kapcsolatos preventív munka nehézségeit.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek