2019.03.01. 00:03
Az alkoholizmus szintjei, tünetei, gyógyításai
Hogy megállapítsuk, ki az alkoholista, legegyszerűbb talán, a tüneteket megvizsgálnunk az adott egyénnél, mennyire jellemzőek a következők rá? Amennyiben bizonyossá válunk abban, hogy itt bizony baj van, a teendő lépések korán sem egyszerűek. Talán a legnehezebb akadály, hogy magát az alkoholista embert, szembesítsük önmagával, szenvedélybetegségével. Legyen betegségtudata. Enélkül nem kezdődhet a gyógyulás, ez az első és legnehezebb lépcsőfok.
A diagnózis megállapítása a betegség kezdetén gyakran nehéz, még a szakemberek számára is. A beteg különböző testi panaszai miatt fordul többnyire orvoshoz, gyakran a rendszeres alkoholfogyasztást igyekszik tagadni. Ilyenkor a jelentkező tünetek (lelki, szociális, testi), a részletes kórelőzmény (nem ritkán hozzátartozók beszámolója alapján) és különböző vizsgálatok együtt segítenek a helyes diagnózis felállításában.
Lelki tünetek:
- Sóvárgás, azaz ellenállhatatlan vágy az ivásra.
- Kontrollvesztés, azaz a további alkoholizálás a kialakuló szövődmények, a kifejezett tiltás, az életvezetés törése ellenére is folytatódik.
- A beteg az első pohár után nem tud megállni, kényszeresen iszik tovább.
- Személyiségváltozás, mint például ingerlékenység, hangulatváltozások és ezek által vezérelt kritikátlan megnyilvánulások
- Intellektuális funkciók hanyatlása.
- Szociális tünetek:
- Az egyén képtelen a munkára és a társadalmi beilleszkedésre. Indokolatlan munkahelyi hiányzások, teljesítménycsökkenés, majd akár elbocsátás.
- Gyakran a házasság, ill. párkapcsolatok felbomlása
- Barátokkal való kapcsolatmegromlás.
Testi tünetek:
A lelki és szociális károsodásokkal párhuzamosan jönnek létre a testi károsodások, melyek gyakorlatilag az összes szervre kiterjedhetnek.
- arcon apró hajszálér-tágulatok, néha borvirágos (vöröses) arc
- kellemetlen szájszag
- gyulladásos tünetek
- magasvérnyomás-betegség
- gyomorhurut, gyomorfekély, ennek következtében hányinger, hányás, gyomorfájás, étvágytalanság
- hasnyálmirigy gyulladáshoz és cukorbetegséghez vezethet
- májmegnagyobbodás
- ajak-, nyelv-, gége-, nyelőcső, gyomor-, máj- és hasnyálmirigyrák
- szív megnagyobbodás és szívelégtelenség
- idegrendszer-károsodás
- potenciazavarok
- kézremegés, járászavar
- agyi sorvadás, szellemi hanyatlás
- emlékezetzavarok
Az alkoholfogyasztás szintjei:
- Absztinensek: egyáltalán nem fogyasztanak alkoholt
- Szociális ivók: a mértékletes alkoholfogyasztók sorolhatók ide
- Excesszív ivók: mértéktelen szeszfogyasztás jellemzi őket
- Alkoholbetegek: dependensek, markáns elvonási tünetekkel
- Krónikus alkoholbetegek: akiknek már testi-szellemi károsodása is van.
A függővé válás lépcsőfokai:
- Korai szakasz:
Az alkohol kezdetben olyan, mint egy barát, aki segít megoldani a bajokat. Azután túl gyakran és túl sokat fordulnak ehhez a „baráthoz” és már-már problémát jelent megállni, abbahagyni az ivást. Ilyenkor nő a toleranciájuk az alkohollal szemben, így többet kell inniuk ahhoz, hogy ugyanazt a hatást elérjék. Ekkor elkezdenek titokban inni, kortyolgatni.
- Közép szakasz:
A függőség egyre nő, ahogy az alkohol egyre jobban befolyásolja az egyén életét. Elhanyagolják a munkájukat, a hobbijukat, a többi elfoglaltságot és a környezetében élő embereket. Ebben a szakaszban már naponta isznak.
- Előrehaladott szakasz:
A függőség akkor válik dominánssá, amikor az alkohol kezdi ellenőrizni az alkoholistát. Elveszítik az ambíciójukat, a felelősségüket és az érdeklődésüket a dolgok iránt. Meghatározatlan félelmeik vannak, nem bíznak az emberekben és kerülik is őket, mondhatni antiszociálissá válnak. Ettől kezdve inniuk kell ahhoz, hogy megelőzzék az elvonás tüneteit.
Az alkoholbetegség típusai:
- 1. típusú alkoholbeteg: felnőttkori kezdet, egyre nagyobb mennyiségű alkoholt fogyaszt. Személyiség-jegyek: függőségi igény, az aggodalmaskodásra való hajlam, csendes, engedékeny, passzív, kóros bűnösség-tudat és befelé fordulás az uralkodó.
- 2. típusú alkoholbeteg: korai kezdet, személyiségvonások: indulatos, vakmerő, agresszív, kiegyensúlyozatlan, és nem ritka az antiszociális személyiségzavar sem.
Az alkoholizmus gyógyítása, kezelése
Az alkoholizmus kialakulása több tényező együttes hatásának következménye, tünetei, szövődményei sokfélék lehetnek, éppen ezért a kezelésnek is komplexnek kell lennie. A kezelésnek magában kell foglalnia az alkoholfogyasztás következtében kialakult testi károsodások kezelését, az esetleges alkohol megvonási tünetek mérséklését, valamint pszichoszocioterápiát, rehabilitációt.
Az alkoholfogyasztás abbahagyását követően megvonási tünetek jelentkezhetnek:
- fokozott izzadás
- végtagremegés
- nyugtalanság, rossz közérzet
- rémálmok
- vérnyomás-emelkedés
- szapora szívverés
- hányinger
- esetenként epilepsziás görcsrohamok
- delírium tremens (Az elvonási tünetek legsúlyosabb formája, ami olyan betegség, amely zavartságot, szétesett tudatállapotot jelent. A beteg tipikusan apró, nyüzsgő lényeket lát, hallucinál, nem tudja, hol van és ki ő.)
Ezek gyógyszeres kezelést igényelnek. A gyógyszeres kezelés során általában nyugtatószereket, antiepileptikumokat, nagy dózisú B-vitaminokat alkalmaznak leggyakrabban, emellett fontos a megfelelő táplálék és folyadékbevitel.
Ezen időszak lezajlását követően a kezelésben a rehabilitáció, utógondozás kerül előtérbe, melynek célja az absztinencia (alkoholmentes életmód) fenntartása, és a visszaesések megelőzése. Az alkoholbetegek kb. kétharmadánál más pszichiátriai zavar is fennáll (pl. hangulat- és szorongásos zavarok), melyek gyógyszeres kezelést igényelhetnek. A rehabilitáció és utógondozás során különféle pszichoterápiás eljárásokat alkalmaznak, pl. támogató, csoport- és egyéni pszichoterápiák, magatartásterápiák.
Önsegítő szervezetekbe, pl. a Névtelen Alkoholista mozgalomba (Alcoholics Anonymous, AA) való bekapcsolódás szintén segítheti az alkoholbetegek rehabilitációját. Ezekben a csoportokban a gyógyult és nem gyógyult alkoholbetegek közösen megbeszélik gondjaikat és egymást segítik.
Ezenkívül ma már létezik az alkohol iránti vágyat mérséklő gyógyszer is, mely segíthet a visszaesések kivédésében.
Gyógyulási esélyek:
Az alkoholizmus a mai terápiás módszerekkel jobb eséllyel gyógyítható, mint évekkel ezelőtt. A legnagyobb gyógyulási esély a gyógyszeres és pszicho-szocioterápiás kezelések kombinált alkalmazásával érhető el. Hosszútávú nemzetközi kutatások azt találták, hogy az alkoholbetegek kb. 8-39%-a absztinens lesz, 46-87%-a viszont visszaesik, alkoholfüggő marad. 0-33%-uk kontrollált ivóvá válik.
Összefoglalva tehát, az alkoholizmusból való kigyógyulás a következő lépcsőfokokon keresztül valósulhat meg:
- a probléma felismerése a szenvedélybeteg részéről
- szakemberhez való fordulás
- segítő környezet
- kezelés, gyógyszeres, terápia, csoportterápia
- „száraz” állapot elérése
- rehabilitáció
Az absztinenciáról…
Az absztinencia önkéntes tartózkodás valamiféle vágy vagy testi cselekvés kielégítésétől, melyek a tapasztalatok szerint élvezetet okoznak. A kifejezés leggyakrabban közösülés, alkohol vagy táplálkozás terén használatos, vallási tilalom vagy gyakorlatias megfontolás miatt lép fel.
Alkohol absztinencia a mindenféle alkoholtartalmú termék fogyasztásától való tartózkodás. Ilyenkor csak olyan italok fogyasztása történik, mint a tea, kávé, víz, gyümölcslé, üdítőitalok. Az antialkoholizmusnak vallási, családi, filozófiai vagy társadalmi, vagy egyszerűen ízlésbeli okai is lehetnek.
Magatartási szabályok az absztinenciában:
- szabály: Szigorúan kerülje a kávéházakat és a társaságot amellyel valamikor együtt ivott!
- szabály: Otthon ne tartson alkoholt!
- szabály: Minden nap vegye be az Antabust!
- szabály: Minden ital nélküli napot úgy fogjon fel, mint tőkét!
- szabály: Ha válságra kerül sor, védje meg magát a szervezett védelmi rendszerrel!
- szabály: A kezelés során segítsen a többi betegnek, különösen ha válságban vannak!
- szabály: Nyíltan beszéljen saját magáról, mint alkoholistáról!
- szabály: Ha visszaesésre kerül sor, minél előbb jelentkezzen a szakorvosnál és folytassa a gyógyítást!
Minden absztinensnek, szigorúan kell tartania magát ezekhez a szabályokhoz egy évig.
Forrás: Diana - mindennapjaink.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek