Közös a cél: megszabadulni a szenvedélybetegségtől
Körben ülnek. A pécsi Bázis Addiktológiai Szolgálat csoportfoglalkozásán beszélgetnek. Egyikük éppen arról mesél, hogy milyen kihívásokat teremt számára az élet. Látszólag minden jól ment, mindaddig amíg a városi gyermeknapon az egyik ismerőse üdítővel nem kínálta.
– Csak mikor belekortyoltam, akkor vettem észre, hogy sör van a flakonban – emlékszik. – Hamar eluralkodtak rajtam a régi érzések, indulatok, jöttek a már jól ismert gondolatok. Hogy megelőzzem a bajt, inkább gyorsan hazamentem. Tiszta akarok maradni!
A program igénybevételének nem feltétele a szermentesség, de a tisztaság, az absztinencia elérése és megtartása minden résztvevő számára a legfontosabb célt jelenti. Ennek elérésében segítik őket a szervezet munkatársai. Pécsen a Reménység Alapítvány intézményei közül a Bázis Addiktológiai Szolgálat immáron két intézménnyel – közösségi és nappali ellátással is – működik.
Gyermekeknek, időskorúaknak is segítenek
A Reménység Alapítvány 1997 óta nevelőszülői hálózatot tart fenn, nevelőszülői, nevelői, gondozói felkészítést, családgondozást vállal. Az alapítvány ezen kívül több intézmény működtetésében részt vesz. 2010-től Pécsen, valamint Siófokon egy-egy családi napközit, 2011 februárjától széthullott családok számára krízisotthont tartanak fenn. 2012-ben időskorúak bentlakásos intézményét nyitották meg. A szervezet 2008-ban indította szenvedélybetegeknek szóló rehabilitációs közösségi ellátását Pécsen Bázis Addiktológiai Szolgálat elnevezéssel, ami 2012 februárjában egy nappali ellátással bővült a Bázis Ház révén. 2010 tavasza óta működik Nágocson a Reménység Ház, a szenvedélybetegek rehabilitációs intézménye.– Munkánkkal egy, az induláskor még Pécsett majdnem lefedetlen területet kívántunk elérni – tájékoztat Horváth Tibor, a szolgálat szakmai vezetője. – Sajnos még ma sem kap elég nyilvánosságot az alkoholbetegség és általában a szenvedélybetegségek. Pedig utóbbiak köre szinte folyamatosan bővül, egyre szélesebb körre kiterjedő probléma a játékszenvedély, a társfüggőség is.
A Bázis Addiktológiai Szolgálathoz leginkább más intézmények és szakemberek ajánlásával kerülnek a kliensek. Rehabilitációs célú szolgáltatásaiknál elsődleges szempont az, hogy a szenvedélybetegségtől való megszabadulás során az érintettek szociális és társadalmi helyzete ne romoljon tovább.
Utolsó kommentek