Egy nagyon rossz házasságon voltam túl, amikor megismertem Istvánt. A férjem italozott, agresszív volt, kibírhatatlan, ahogy ez az alkoholistákkal lenni szokott. Hosszú évekbe telt, mire ki tudtam mászni abból a kapcsolatból, mivel mindig zsarolt, hogy ha elhagyom, mindenből kiforgat, és az utcára kerülök. De akkor megismertem Istvánt, aki megfogta a kezem.

 

Visszagondolva úgy látom, hogy csakis neki köszönhetem, hogy képessé váltam kilépni a házasságomból. Nem azért, mert ő lakást adott volna vagy pénzt. Nem adott, neki se volt, ő is egy válás után volt, és az anyjánál lakott, a lakása a feleségéé maradt a gyerekek miatt. Nem volt semmije, csak a lelkiereje.

Ahogy a szemembe nézett, és azt mondta, meg tudod csinálni, Vera.  Ahogy mindig végighallgatott, hagyta, hogy a vállán sírjak, és mindig segített tiszta megvilágításba helyezni a dolgokat.

Földönfutó lettem

Két éve már, hogy elváltam, és hogy minél hamarabb szabadulhassak, lemondtam mindenről, ami járt volna egy tizenhét évig tartó házasság után. Földönfutó lettem gyakorlatilag. De másodállást vállaltam, így ki tudtam fizetni egy garzon bérleti díját.

Végre biztonságban éreztem magam, fellélegezhettem. Istvánnal egyelőre csak találkozgattunk, nem költöztünk össze, de ahogy múltak a hónapok, okosabbnak láttuk, ha egy háztartásban élünk, mert így olcsóbb is volt, és hát azért is, mert egyre inkább megszerettük egymást.

Egy kicsit azért bántam, hogy nem élhetek tovább egyedül, mert az az igazság, hogy én nagyon élveztem azt az új szabadságot. Végre azt tehettem, amihez kedvem volt, nem kellett rettegnem, hogy nemsokára hazaér a részeg férjem, és belém köt. Nem kellett arra ébrednem éjszakánként, hogy dülöngélve keresi a vécéajtót, aztán hallgatni, ahogy okád.

Nem költöttem sokat magamra, így szépen félre tudtam tenni egy kis pénzt, és úgy érezhettem, visszatért az erőm, és igenis kezemben tudom tartani az életem. Negyvenkét évesen életemben először mondhattam el, hogy a magam ura vagyok és szabad, hogy van egy odúm, ami csak az enyém. Gyakran elsírtam magam, amikor belegondoltam, hogy milyen boldog vagyok.

Szörnyen lehangolt az örökös morcossága

De amikor István beköltözött, elvesztettem ezt a szép sikerélményt, már nem lehettem egyedül, nem olvasgathattam kedvemre esténként, főznöm kellett akkor is, ha magamnak nem főztem volna, nem azért, mert megkövetelte, hanem, mert szereti a meleg ételt.

Örültem is, hogy velem él, meg nem is, mert véget ért a röpke szabadságom. Elég jól éltünk, István korrekt, őszinte ember, rengeteget dolgozik, hogy képes legyen kifizetni a gyerektartást. Megszerettem. De ahogy az idő telt, észrevettem, hogy nem nevetek mellette, mert ő valahogy mindig szomorú.


Mindig, mintha haragudna az egész világra, mindig van valami ellensége, mindig veszekszik a tévébemondókkal, ha megy a híradó, vagyis az egész világra dühös. Én alapvetően egy vidám természetű ember vagyok, csak a férjem mellett nem volt alkalmam nevetni. De most, hogy végre nevethettem volna, nem volt kivel. És ez egyre inkább nyomasztott engem.

Négy hónapja éltünk együtt, amikor rádöbbentem, bármennyire is szeretem és tisztelem Istvánt, mint embert, nem vagyok szerelmes belé, és soha nem is leszek. És túl rövid az élet ahhoz, hogy már megint kompromisszumot kössek. Visszavágytam abba az időbe, amikor még egyedül laktam a kis albérletben, és nem zavart senki.



Egyre jobban ragaszkodott hozzám


Éjszakákon át ültem a konyhában, míg István aludt, és azon gondolkodtam, hogy mondjam meg neki, hogy én nem akarom ezt. Hogy kérjem meg, hogy költözzön el, és éljünk szabadon, akár továbbra is párban.

Nem akartam én szakítani vele, de ennyire együtt sem akartam lenni. Szabad akartam lenni végre, annak minden lehetőségével és örömével. De nem voltam képes megmondani neki. Azt vettem észre, hogy ahogy telik az idő, ő egyre inkább ragaszkodik hozzám. Bár nem egy romantikus, lelkizős alkat, egyre gyakrabban mondta, hogy bennem megtalálta, akit mindig is keresett.

Folyton dicsérte a kedvességemet, a külsőmet, a főztömet, a lelkemet… Egyszer azt is mondta, ha Isten segít, akár gyerekünk is lehetne. Nekem nem adott a sors gyereket, pedig mindig is nagyon vágytam rá, de a gondolatba, hogy Istvánnal lenne közös gyerekünk, beleborzongtam.

Miközben folyton dicsért, nevelni is próbált elég gyakran, mintha az apám lenne. Beleszólt, mit veszek fel, utánam hozta a papucsot, fel ne fázzak, megmondta, hogy válaszoljak egy munkahelyi veszekedésre, elém jött az irodához, nehogy más kísérjen haza…

Ő nemsokára ötven éves, nem olyan nagy köztünk a korkülönbség, mégis néha olyan érzésem volt, hogy apáskodik felettem. Ez is végtelenül zavart engem.

Úgy döntöttem, mindent elmondok

Már vagy három hónapja nyűglődtem, hogy szakítani kéne vele, amikor végre elszántam magam, hogy lezárom ezt a kapcsolatot. Azt kértem tőle, hogy jöjjön elém, ahogy szokott, de úgy terveztem, beülünk egy kávézóba. Így s lett, bár ő nagyon utálja feleslegesen szórni a pénzt.

Úgy terveztem, egy közömbös helyen könnyebb lesz elmondanom, hogy én nem akarom ezt így tovább. Megköszönöm a segítségét, örökre hálás leszek érte, de a szabadságom túl nagy ár ezért...

Beültünk a kávézóba. Borzasztóan kedvetlen volt, még annál is morcosabb és szomorúbb, mint szokott. Még mielőtt hozzákezdtem volna a szövegemhez, megkérdeztem, mi baja, csak nem történt valami? Erre bólogatni kezdett, és elém tett egy kórházi papírt. Latinul volt, nem nagyon értettem, de ő elmondta, az áll benne, hogy daganata van. Prosztata rák.

Ez olyan volt, mint a végítélet. Én azt se tudtam, hogy orvoshoz járkál. Rákos? Beteg? Akkor most minden megváltozik. Természetesen ezek után nem álltam elő azzal a szöveggel, hogy költözzön ki. Azt mondtam neki, hogy minden rendbe fog jönni, mert együtt erősek vagyunk, és legyőzzük a betegségét. Meg fog gyógyulni, és én segítek neki ebben. És így is gondoltam.


Sose szerettem!

Iszonyú időszak következett az életünkben, rettegés, kórház, műtét, kemoterápia, és még mindig nincs vége. Már kilenc hónapja tart ez a rémség. Ő lefogyott, gyenge és fél. És én nagyon sajnálom emiatt. Nem tudni, meggyógyul-e vagy tovább terjed a rák a testében. És én ezt nem bírom tovább.



Írj nekünk, segítünk!

Döntési helyzetbe kerültél, és nem látod, melyik a helyes út? Ha hiába szakad meg a szíved, akkor sem tudod, mit tegyél...? Írd meg nekünk a problémádat, hátha valaki segíthet! Maximum 10 soros leveleiteket a koborkata@gmail.com címre várjuk! A levélbe írjátok meg: - Magát a kérdést, amire a választ várod (Mit tegyek, hogyan döntsek az engem érintő ügyben?) - Az életkorod - Egy jeligét

Megismertem valakit, akibe úgy érzem, bele tudnék szeretni. De nem merem közel engedni magamhoz. Nem akarom megbántani Istvánt. Istvánt, akivel már akkor szakítani akartam, amikor még nem is tudtam, hogy beteg. És aki mellett minden erőmmel ott álltam a betegsége első szakaszában, pusztán emberségből.

De meddig kell még ezt csinálnom? Hiszen nem szeretem! Sose szerettem! Úgy szeretnék újra szabad lenni, de nem tudom, van-e jogom ehhez. Van-e jogom megbántani egy nagyon beteg embert csak azért, hogy tovább keresgélhessem a boldogságomat.

De hát én is csak ember vagyok! És most lenne valaki, aki tetszik, és aki talán tovább áll, ha nem ragadom meg ezt a lehetőséget.

Nem tudom, mit csináljak, hogy lehetne ezt szépen, úgy, hogy minél kevesebb fájdalmat okozzak. Vagy hogy lehet-e itt bármit tenni egyáltalán.


Vera történetét lejegyezte Kóbor Kata

Forrás: kiskegyed.hu

A bejegyzés trackback címe:

https://addictus.blog.hu/api/trackback/id/tr144713010

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása