
A Kék Pont elismeri a köztéri drogszemét közegészségügyi veszélyeit, de korábbi megállapodásuk értelmében, szakmai profiljuknak megfelelően és egyéb kapacitás híján, köztéri drogszemét begyűjtésre sohasem vállalkoztak, a rejtett droghasználói csoportok felkutatását végezték.
Az alapítvány ártalomcsökkentő programjának elsődleges célja, elsősorban a HIV és HCV fertőzések elterjedésének megelőzése, ill. továbbterjedésük megakadályozása.
Tevékenységük szakmailag eddig sikeresnek mondható, hiszen már 2006-ban is - amikor a Kék Pont a Józsefvárosba költözött az ottani nagy létszámú injekciós populációra tekintettel - és attól kezdve évenként történt szűrés a kliensek között. Már az első szűrés 70%-os, majd a továbbiak is 60-70%-os HCV fertőzöttséget mért, HIV fertőzöttet eddig nem találtak.
A szűréseket az Országos Epidemiológiai Központ végezte, az eredmények 2007 óta megjelennek a Jelentés a magyarországi kábítószerhelyzetről című kiadványban. A 60-70%-os hepatitisz C fertőzöttség eléréséhez – matematikai modellek szerint – 8-10 év szükséges, tehát a józsefvárosi injekciós populáció az 1990-es évek végén, a 2000-es évek elején jöhetett létre.
A nemzetközi ajánlások (pl. Egészségügyi Világszervezet, az ENSZ kábítószerrel és HIV/AIDS-szel foglalkozó szervezetei – UNODC és UNAIDS) hangsúlyozzák a tűcsere-programok jelentőségét.
A tűcsere megszűnésével teljesen monitorozhatatlanná válhat, hogy a vírusok bekerültek –e a közösségbe, és nem lesz esély a korai jelzőrendszer által azonnali beavatkozásokra, ami a többségi lakosság számára is közegészségügyi katasztrófát jelenthet.
forrás: www.kekpont.hu
Átlagos napi injektor-forgalom heti bontásban, 2013. június-szeptember


Utolsó kommentek