A tablettába zárt marihuána hatóanyag éppen olyan hatékony fájdalomcsillapító lehet, mint a füstölés útján bevitt THC, sőt tovább tart a hatása, és nem eredményez túlzott dezorientációs érzetet – áll egy friss tanulmányban. 

Az orvosi marihuána jelenleg az Amerikai Egyesült Államok 18 államában és Washington egy részén legális. Kérdőíves kutatások szerint többnyire fájdalomcsillapításra alkalmazzák a szakértők, ám vizsgálatok szerint vegyes eredménnyel. Egyes vélemények alapján éppen olyan hatékony, mint a kodeinhez hasonló enyhe ópiátok, míg mások úgy vélik, erősebbé teszi a panaszokat.

A kérdés tisztázására a New York-i Szerhasználati Kutatóközpont munkatársai szembeállították az elszívott és a tabletta formában  - azaz dronabinolként – adagolt tetrahidrocannabinol hatását. Az Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyeleti Hatóság (FDA) által regisztrált dronabinolt 1985 óta használják rákos és AIDS-es betegek émelygésének és étvágycsökkenésének csillapítására.

Az öt részből álló kísérleti sorozat idején a páciensek kaptak egy kapszulát, majd 45 perccel később elszívtak egy cigarettát. A kapszulák placebót tartalmaztak, vagy pedig 10 vagy 20 milligramm dronabinolt. A cigarettákat az Egyesült Államok Szerhasználati Intézete készítette standardizált THC-tartalommal vagy anélkül. Egyik beteg sem kapott kettős adagot. A résztvevők nem tudták, melyik csoportba tartoztak. A kísérleti sorozat részei között legalább két nap telt el, és a résztvevőket arra utasították, hogy ne dohányozzanak a vizsgálat előtti éjszakán.

A kísérletek idején a résztvevőknek kevéssel fagypont feletti hőmérsékletű vízbe kellett tenniük a kezüket. A szakértők mérték, hogy mennyi idő múlva jelentkezett náluk fájdalomérzet, illetve mennyi ideig voltak képesek elviselni azt, mielőtt kirántották volna a kezüket a vízből. A betegek kérdésekre is válaszoltak, például arra, hogy milyen intenzív volt a fájdalom, vagy mennyire érezték magukat dezorientáltnak. Az eredményekből kiderült, hogy a tabletták éppen olyan hatékonyak voltak fájdalomcsillapításra, mint a cigaretta. A legerősebb hatóanyag-tartalomnak köszönhetően átlagosan 12-13 másodperccel hosszabbodott a résztvevők fájdalomtűrése, amikor hideg vízbe nyúltak – azokhoz képest, akik placebót kaptak. Maguk a résztvevők is alacsonyabb fájdalomérzetről számoltak be a cigaretta és a legnagyobb dózisú tabletta után.

A két beviteli módszer közötti legnagyobb különbség a hatás hosszában és a dezorientációs érzet meglétében mutatkozott. A cigaretta hatása az elszívás után 15 perccel érte el a csúcspontját, és relatíve gyorsan elmúlt. A tabletták később kezdtek hatni, de 3-4 órán keresztül érződött a fájdalomcsillapítás. A tabletta emellett enyhébb dezorientációt eredményezett, mint a cigaretta.

„Krónikus fájdalom esetén napi több füstölésre van szükség a cigaretta használatával, és ez nem mindenki számára örvendetes” – magyarázta Ziva Cooper professzor, a Kolumbia Egyetem neurobiológusa, aki hozzátette: a dohányzás útján történő bevitel a tüdőrák kockázatát is növelheti.

A tabletta használata körülbelül 156 000 forintnak megfelelő összegbe kerülne, ami az előnyöket mérlegelve alig haladja meg a napi két szál cigaretta 118 000 forintos költségét. Az eredmények a Neuropsychopharmacology című szakfolyóiratban jelentek meg.

Medipress 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://addictus.blog.hu/api/trackback/id/tr105312034

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása