Sokan azért nem merik letenni a cigarettát, mert félnek, hogy meghíznak. Egy a Harvard-egyetemen végzett vizsgálat szerint a leszokásnak sokkal több előnye van, mint hátránya.  

 

Mivel nemcsak a cigaretta, de az elhízás is kockázati tényezőt jelent a szív- és érbetegségek szempontjából, sokan úgy gondolják, ugyanakkora a veszély, minek szokjon akkor le, a dohányzás elhagyása amúgy sem könnyű.

A kutatók megnézték több mint 3200 felnőtt kockázati tényezőit szívbetegség, stroke, periferális érbetegség és pangásos szívelégtelenség szempontjából olyanok esetében, akik

  • dohányoztak
  • soha nem dohányoztak
  • nemrégen hagyták abba a dohányzást
  • legalább négy évvel ezelőtt tették el a cigarettát.

Megvizsgálták továbbá ezekben a csoportokban a súlygyarapodást is, és kiderült, hogy a nemrégiben leszokók körében volt a legnagyobb a hízás mértéke, átlagosan 2,7 kilogramm a nem cukorbetegeknél, illetve 3,6 kg a cukorbetegeknél.

Minden kétséget kizáróan a szív- és érbetegségek kockázata a legalacsonyabb azok körében, akik soha nem dohányoztak. A kockázat közel háromszorosa volt a dohányzóknál, a nemrégiben leszokók és a több éve már nem dohányzók csoportjában a kockázat körülbelül azonos volt, de felére csökkent az aktív dohányosokkal szemben.

Az előnyök hasonlóak voltak azoknál, akik meghíztak, és azoknál, akik nem híztak meg a leszokást követően.

Mit tehetünk a leszokás érdekében?

Senki sem vitatja, hogy nem könnyű abbahagyni a dohányzást. Legelőször is az kell hozzá, hogy az ember akarjon leszokni. Íme, néhány stratégia:

  • Gondolja végig, miért is dohányzik. A stressz, az unalom az oka, vagy a megszokás? Ha az okot meg tudja határozni, könnyebb stratégiákat kidolgozni.
  • Gondolja meg, miért akar leszokni. Saját magáért, a gyerekeiért, hogy jó példát mutasson, hogy megőrizze egészségét? Írja le az okokat emlékeztetőül.
  • Válasszon ki egy időpontot, amikor a leszokást tervezi, és ossza ezt meg barátaival és rokonaival.
  • Gondoljon előre a kihívásokra, gyakorolja: „Köszönöm, nem, nem gyújtok rá”.
  • Kérjen segítséget orvosától, aki többféle módszert, segítséget is ajánlhat, nikotintapaszt, rágógumit, inhalátort, sprayt.

Ne feledje, az egyik embernél az egyik módszer működik, a másiknál más. Ne adja fel, próbálkozzék, míg meg nem találja az önnek legmegfelelőbb stratégiát.

Ne féljen a súlygyarapodástól, alakítson ki még a leszokás előtt új edzéstervet, és tartsa be az egészséges, kiegyensúlyozott étkezés szabályait. 

A bejegyzés trackback címe:

https://addictus.blog.hu/api/trackback/id/tr165232427

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása