2013.01.22. 19:53
A határtalan elme korlátairól a vándorgyűlésen
A Lelki Egészség Program valódi ratifikációjára is sor kerülhet még ebben a ciklusban.
A magyar pszichiátriai szakma legjelentősebb tudományos rendezvényének 2013. január 23-26. között Győr városa ad majd otthont. A „Határtalan elme korlátai" mottóval megrendezett XVIII. Vándorgyűlés programjában a szakmai kérdések mellett olyan témák kapnak hangsúlyt, mint a hazai és nemzetközi kutatási és szakmai együttműködések kérdése, a szakemberhiány és utánpótlás, a Lelki Egészség Országos Programja, a járóbeteg-finanszírozás, a szociális-rehabilitációs ellátás változása.
A szociális-rehabilitációs ellátás változása kapcsán a szervezők – többek között – a magyar fővárosban zajló eseményekre kívánják felhívni a figyelmet. Budapest szociális-rehabilitációs ellátásának megújítása érdekében felkérték a szakma képviselőit egy munkacsoportban történő közreműködésre. Itt a fővárosi szociális ellátás fejlesztése volt a téma, amelynek kapcsán az egyik legnagyobb fővárosi szociális ellátó hely – a szentgotthárdi intézmény – fejlesztése is megkezdődött. Azonban a törvényi változások – melyek értelemében a szociális intézmények kezelését az állam –bizonytalanná teszi a megindult pozitív folyamatokat. A pszichátria képviselői forráskivonástól tartanak. Fontos lenne, hogy az elmeszociális ellátási helyzetet javító, nehezen meginduló fejlesztések sikeresen zárulhassanak.
Szorosan ide tartozik a járóbeteg finanszírozás, illetve az itt történő forráskivonás kérdése is, ami különösen annak fényében lenne fontos, hogy a pszichiátriai ellátórendszer átalakítása során megszüntetésekor az ellátás biztosításához e terület fejlesztése elengedhetetlen.
A Lelki Egészség Operatív Programja (LEGOP) a szakma által elkészített program, aminek kormányzati oldali hivatalos elfogadása régóta várat magára. Feltétlenül pozitív hír, hogy a jelek szerint az informálisan, élőszóban már számtalan esetben támogatott program valódi, hivatalos ratifikációjára is sor kerülhet még ebben a kormányzati ciklusban. E program megnyugtatóan tudná például rendezni a már említett járóbeteg-ellátás helyzetét is.
A Vándorgyűlés 0. napján kerül sor a VI. Nemzetközi Magyar-Román Pszichiátriai Konferenciára. Az első konferencia 2003-ban volt Budapesten, ezt követően minden alkalommal Csíkszeredán került megrendezésre. A Magyar Pszichiátriai Társaság régi vágyának tesz eleget, hogy a 10. évfordulóra esedékes konferenciát megrendezi, az esemény főtémája a szorongás lesz.
A Vándorgyűlés szakmai programjában több mint 200 eőadásra, szimpóziumra kerül sor, melyek a szakma minden területét felölelik. Több téma érdekes, modernkori problémákra hívja fel a figyelmet. A szakemberek jónéhány éve kezdtek rá felfigyelni, hogy a virtuális világ figuráival történő azonosulás komoly gondot okoz egyes gyermekeknél. Ezen gyermekek közül ugyanakkor igen sokat játszanak számítógépes játékokat, vagy tartanak fenn kapcsolatot a virtuális világban, míg iskolai beilleszkedésük sikertelen lehet.
A folyamatosan változó világ számos új kihívás elé állítja pszichiátriai szakmát is. Folyamatosan jelennek meg új kórformák, és ehhez kapcsolódóan új terápiák. A férfiak testideáljának, testképének markáns változása kapcsán, a testtel való elégedetlenség testképzavarral társulva az izomdiszmorfia (ID) kialakulásához vezethet. (Az ID olyan pszichiátriai zavar, amelyet az izomzattal való túlzott foglalatosság és az izomtömeg növelésének intenzív vágya jellemez.) Az is tudjuk hogy e betegség kialakulása tekintetében a testépítők fokozott kockázati populációt jelentenek, azoban egy most napvilágra kerülő kutatás azt is megmutatta, hogy e probléma mlyen súlyossávált az elmúlt évtizedben.
Míg 2001-ben a súlyzós edzést végző férfiak 43%-a elégedett volt a testsúlyával, addig ez az arány 2011-ben már csak 9,5% volt! A fogyni és a hízni vágyók aránya egyaránt megnövekedett, az ID kockázati valószínűsége szintén szignifikáns növekedést mutatott a tíz év távlatában: 4,3-ről 18 százalékra nőtt!
Szintén egy sokak fantáziáját megmozgató kérdés, hogy a magukat plasztikai beavatkozásra rászánók körében tapasztalható-e bármilyen testképzavar. Egy magyar kutatásba esztétikai célból mellplasztika műtétre jelentkező fiatal nőket vontak be. Cél a mellnagyobbító beavatkozást választó nők személyiségjellemzőinek feltérképezése, valamint saját testükhöz való viszonyuk felmérése volt. A tesztek személyiségzavar kritériumát teljesítő karakterstruktúrát egy esetben sem jeleztek, ugyanakkor jelentős karakterformáló hatású vonásként az alacsony önértékelés, az önelfogadás gyengesége, a maximalizmus, a rigiditás, az önszempontúság, illetve a felelősségvállalás hárítása rajzolódott ki. Az eredmnények felvetik az ilyen műtétekre vállalkozó személyek esetleges pszichológiai szűrésének, mentálhigiénés támogatásának szükségességét, különös tekintettel a plasztikai beavatkozásokhoz való függés kialakulásának megelőzése érdekében.
Szakmai Nagycsoport a vándorgyűlésen
Amikor konferenciára utazunk, találkozásokra számítunk – találkozásokra emberekkel, ismeretekkel, gondolatokkal, érzésekkel. Nem is az a legfontosabb talán, hogy mindez jó érzéssel töltsön el bennünket, inkább az, hogy a hétköznapitól eltérő módon tapasztaljuk meg azt a közeget, amiben életünk nagyon jelentős részét eltöltjük.
Ilyen eltérő megtapasztalásra invitáljuk az MPT győri Vándorgyűlésének résztvevőit, mégpedig az eddigi Vándorgyűlésekhez képest is újszerű, szokatlan módon: 3 ülésben szakmai nagycsoportot szervezünk. A nagycsoport persze nem új műfaj, valószínűleg a legtöbben tudják mi az, sokan nyilván részt is vettek ilyenen. Mégis úgy gondoljuk, hogy a résztvevők többsége számára afféle ismeretlen ismerős ez a fajta együttlét.
A nagycsoport nyilvános fórum, vagyis nyitott a konferencia minden résztvevője számára; verbális csoport, vagyis az válhat közös élménnyé, együtt is átgondolhatóvá, amit a résztvevők kimondanak; struktúrálatlan, vagyis nincs megadott témája és a nagycsoport stábja – a vezetők és koterapeuták – nem irányítják a beszélgetések menetét. A stáb szerepe az, hogy segítse, facilitálja a résztvevők minél szabadabb interakcióját, lehetőséget teremtsen arra, hogy közösen rápillanthassunk az együttlét, a találkozások élményére és abban önmagunkra, egymásra, a konferenciára; folyamat, tehát érdemes “végigülni", illetve a három nagycsoporton való részvétel többlet élményt, többlet tapasztalatot jelenthet.
Mire jó, mit ad, hogyan működik ez a szakmai nagycsoport? Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolásához is közelebb vihet a konferencián tartandó három alkalom.
Időpontok:
Csütörtök 14:15 - 15:45
Péntek 11:30 - 13:00
Péntek 16:00 - 17:30
Szeretettel vár minden érdeklődőt a stáb: Gál Béla, Kavetzky Péter, Milák Piroska, Terenyi Zoltán
Szakmai háttér: Magyar Csoport-pszichoterápiás Egyesület
Weborovs
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek