2010.10.05. 13:07
A rendszeres alkoholfogyasztás bőrtünetei
Az egy főre jutó alkoholfogyasztásban sajnos évek óta őrizzük előkelő helyünket az országok közötti "versenyben".
Meglepő módon a gyakorta alkoholt ivók közül sokan nemcsak a környezet, hanem saját maguk előtt sem ismerik be, hogy szenvedélybetegek. Úgy gondolják, hogy a reggeli 1-2 "feles", vagy az esti lazító 2-3 üveg sör, esetleg néhány dl bor ártalmatlan; sőt az optimistábbak direkt hasznosnak tartják.
A környezet néha elhiszi, elfogadja ezt az érvelést. A szervezetet azonban nem lehet becsapni. Különösen érvényes ez bőrünkre, amin a rendszeres alkoholfogyasztás mindenki által jól láthatóan hagyja ott nyomait.
Az alkohol közvetlenül is károsítja a bőrt. Csökkenti rugalmasságát, feszességét. Így különösen az arc bőre korán ráncosodik, petyhüdtté válik. A szemek körül gyakran egész nap megmaradó "táskák" jelennek meg. Az arcszín szürkésbarnává válik.
A legtöbb bőrtünet azonban másodlagos, azaz az alkohol okozta májkárosodások) elzsírosodás, gyulladás, zsugor, stb.) következménye.
Elsősorban a máj méregtelenítő működésének, illetve raktározó képességének csökkenése vezet a jellegzetes bőreltérések kialakulásához.
Szintén elváltozásokat okoznak a bőrön a vitaminok felszívódási zavarai, melyek részben a májbetegségek, részben azonban az alkohol okozta gyomor- és bélnyálkahártya-eltérések következményei.
Melyek a legtöbbször észlelhető alkohol okozta bőrtünetek?
Testszerte kiemelkedő közepű, póklábszerűen elágazó értágulatokból álló, úgynevezett pókanyajegyek alakulnak ki. A tenyerek és a talpak bőre tartósan vérbővé, vörössé válhat. Gyakran az emlők nőiesen megnagyobbodnak; a férfias jellegű mellkas- és hasi szőrzet kihullik. A szakáll és a bajusz megritkul.
A bőr mindenütt szárazzá, hámlóvá válik, gyakran kínzóan viszket. A fénynek kitett bőrterületek (például arc, nyakkivágás, kézhátak) fényérzékennyé válnak; napfény hatására bőrgyulladás, esetleg hólyagok keletkeznek. A sérülések nehezebben, esetleg csak heggel gyógyulnak, könnyen felülfertőződnek. Sérülés nélkül is gyakran keletkeznek gennyes bőrbetegségek.
Természetesen ezek a bőrelváltozások - bár az emberek közötti kapcsolatokat megnehezítik - a rendszeres alkoholfogyasztásnak nem a legsúlyosabb következményei. Felhívhatják azonban a figyelmet a már májkárosodást okozó alkoholizmus tényére.
Forrás: informed.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek