A szerencsejátékok iránt lelkesedők viszont többnyire az erősebbik nem táborából kerülnek ki. Leginkább feszültség-levezetés címén indul a „móka”. Néha elég, ha valaki párszor szerencsével jár a kaszinóban és rövidesen rendszeres vendég lesz ott.
De miről is ismerhető fel a függőség?
Kutatások szerint meghatározott jelei vannak, melyek közül, ha legalább öt igaz valakire, az nagy valószínűséggel függőségre utal, és érdemes az illetőnek szakemberhez fordulnia.
Ilyen jelek például, ha valaki…
..túl sokat gondol a játékra, munka vagy egyéb tevékenység közben is gyakran elkalandozik.
..egyre több pénzt játszik el, hogy elérje a kívánt izgalmat.
..nyugtalanná, ingerlékennyé teszi a gondolat, hogy ritkábban kellene játszania, vagy teljesen fel kellene hagynia a kaszinózással.
..azért játszik, hogy meneküljön a problémái elől, elvonja valamivel a figyelmét a szorongásáról/bűntudatáról/depressziójáról..stb.
..ha pénzt veszít, még több játékkal akarja visszanyerni.
..megpróbálja eltitkolni, hogy játszik, és igyekszik eltitkolni a következményeket is.
..veszélyezteti, vagy el is veszíti fontos kapcsolatait, állását.
..törvénybe ütköző cselekményekkel szerez pénzt a játékra.
..játékadósságait kölcsönökből fedezi, így további adósságokba veri magát.
..sikertelenül próbálja csökkenteni a kaszinózás gyakoriságát, és úgy érzi, felhagyni végképp nem tudna vele.

E káros szenvedély tehát az élet valamely területén jelentkező hiányra vezethető vissza. Általában magánéleti, vagy karrierbeli probléma elől menekülnek az emberek a függőségbe, azonban ez nem jelenthet megoldást.
A legfontosabb, hogy az illető felismerje, hogy ezzel csak mind nagyobb bajba sodorhatja önmagát, és családját egyaránt. Ennek megelőzése érdekében fontos, hogy mielőbb véget vessen ennek, illetve, ha úgy érzi önerőből nem megy, ne szégyelljen segítséget kérni, hogy a lehető leggyorsabban megszabadulhasson ettől az „veszélyes hobbitól”.
Szerző: Domokos Andrea
Utolsó kommentek