Szilveszterkor még azok is könnyen felöntenek a garatra, akik egyébként nem hajlamosak a kilengésekre. Ám kénytelenek lehetünk szembesülni az alkoholmérgezés enyhébb-erősebb tüneteivel, ami a rövidre sikeredett éjszakai nyugalom után, másnap üti fel a fejét.

Szájszárazság, szomjúságérzet, étvágytalanság, levertség, fejfájás, kézremegés, émelygés, hányás – ezek a másnaposság jellemző tünetei az alkoholfogyasztás mértékének függvényében. A kijózanodás is leginkább a fogyasztott alkohol mennyiségétől függ, ami nyolc óra alatt bekövetkezhet, de eltarthat akár egy teljes napon át is.

Tévhit, hogy a másnaposság hatásos kezelése, ha „ráiszunk”. Könnyű belátni, hogy ezzel hozzáadunk a szervezetünkbe juttatott alkohol mennyiségéhez, s csak megnöveljük a kijózanodás idejét. Az egyik legjobb „gyógyszer” ilyenkor a tiszta víz, már csak azért is, mert az alkoholfogyasztás – bármilyen hihetetlen is – folyadékvesztéssel jár.

Ha a gyomrunk nem készült ki nagyon, kezdjük a másnapot komoly reggelivel, még akkor is, ha alig-alig van étvágyunk. A sonka tükörtojással, a rántotta ideális kijózanítók. De ha valaki kifejezetten savanyút kíván, egyen savanyú uborkát.

A kávé és a tea koffeintartalma izgatja a gyomor nyálkahártyáját, megnöveli a savtermelést, ami gyomorégést, émelygést, sőt hányást idéz elő, így ezeket kerüljük a másnaposság idején. Mint ahogy a hideg vagy meleg zuhany is teljesen hatástalan – legföljebb átmenetileg enyhít a rossz közérzeten, de ami a testben zajlik, arra nincs hatással.

Amerikai vizsgálatok alapján a lehető legrosszabb, amit a kijózanodásért tehet valaki, ha megiszik egy csésze kávét.

 Egy egereken végzett kutatás szerint ugyanis a meleg ital elhiteti az illetővel, hogy visszatértek az érzékei, holott ez csupán illúzió: mindössze nehezebben veszi észre, hogy alkoholos befolyás alatt áll. A philadelphiai Temple Egyetemen (USA) folytatott kísérlet vezetője, Thomas Gould a BBC hírportálnak (www.bbc.co.uk) elmagyarázta, hogy aki fáradt, és rosszul érzi magát az alkoholfogyasztást követően, sokkal inkább beismeri, hogy ittas, mint az, aki az alkohol mellé kávét is ivott. Az utóbbi ugyanis ébernek hiszi magát, képesnek arra, hogy olyan kockázatos helyzetekben is elboldogul, mint amilyenek autóvezetés közben adódhatnak.

A kutatók azt vizsgálták, hogyan kerülnek ki kellemetlen ingereket - például vakító fényeket és hangos zajokat - felnőtt egerek, miközben útvesztőn haladnak át. Az állatok alkoholt és koffeint kaptak különböző variációkban, a kontrollcsoport pedig egy semleges sóoldatot. Az alkoholtól nyugodtabbak lettek az egerek, de kevésbé voltak képesek kivédeni a kellemetlenségeket. A koffeint fogyasztó állatok kicsit jobban teljesítettek az útvesztőben, de éberebbek és feszültebbek lettek. Az alkohol és a koffein kombinációja viszonylag éber és nyugodt egereket eredményezett, amelyek azonban nem kerülték ki jó hatásfokkal a "sokkokat".

A kutatók ebből arra következtettek, hogy emberek esetében az alkohol-kávé kombináció valószínűleg azt az érzetet kelti, hogy már nem ittasak, pedig még azok. Az egereknek adott koffein adag nyolc csésze kávénak felelt meg. Gould szerint a lényeg az: annak ellenére, hogy úgy érezzük, egész éjjel fenn tudunk maradni és inni, minden bizonyíték arra utal, hogy a koffein és az alkohol kombinációja komoly kockázatokat rejt.

Fejfájásra az aszpirines fájdalomcsillapítót ajánlják az orvosok, illetve a savlekötő készítményeket, amelyekkel csökkenthetjük a hasfájást, a hányingert.

A tiszta víz mellett a kiadós alvás tesz a legjobbat az „alkoholban áztatott” szervezet számára. De jó hatású a mozgás, a sport is – már ha van ehhez lelki ereje a másnaposnak. A futás vagy legalább egy kiadós séta a friss levegőn megdolgoztatja a szervezetet, felélénkíti a vérkeringést: meggyorsul az alkohol kiürülésének, a méregtelenítésnek a folyamata.

Forrás: szabadfold.hu - Valló László

A bejegyzés trackback címe:

https://addictus.blog.hu/api/trackback/id/tr431638686

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása