2009.10.13. 00:55
Összefogás a füstmentes, egészséges életért
Riasztóan magas a dohányzással összefüggő halálozások száma hazánkban. E szenvedélybetegség alól egyetlen foglalkozási csoport sem kivétel. Az ÁNTSZ dél-dunántúli részlege képzési anyagot dolgozott ki háziorvosok számára – együttműködve az Oktató Családorvosok Magyarországi Kollégiumával, négy orvosegyetem családorvosi tanszékének támogatásával a dohányzásról való leszokás segítésére. Megkezdték a családorvosok képzését, és a leszokást segítő terápiák széles körű terjesztését.
A program 2007 októberében kezdődött névtelen kérdőíves felméréssel a régió háziorvosai között. Szomorú tény, hogy a háziorvosok csaknem egynegyede (22,6 százaléka) dohányzik. A füstölő háziorvosok zöme viszont gondolt már arra, hogy leteszi a cigarettát. Kézenfekvő, hogy a leszokás segítésében hitelesebb a nem dohányzó orvos a beteg szemében.
Ne légy gyenge, ne légy gyáva! Hagyd abba!
Az említett program eredményeképpen számottevően bővül a dél-dunántúli régióban a dohányzásról leszokást aktívan segítő, saját élménnyel és szakismereteik bővítésével gazdagodott orvosok köre. Ezek az orvosok ma már nem rossz szokásnak tekintik a dohányzást, hanem betegségnek, amely súlyos függőséget okoz. A gyógyításhoz olyan háziorvos szükséges, aki tudatosan törődik betegei pszichés függőségével is, aki képes kezelni a nikotinfüggőséget, és hatékony gyógyszerrel csökkenteni a nikotin utáni vágyat. A nikotint drognak kell tekintenünk, amely ugyanolyan erős hozzászokást, függőséget alakít ki, mint a legkeményebb kábítószerek.
A dohányzás néhány másodpercen belül nikotint juttat az agyba, és biokémiai reakciók sorozatát indítja el, amelyek végül dopamin felszabadulásához vezetnek, és ez örömérzetet, nyugalmat kelt. A cigaretták közötti szünetben a dopamin szintje csökken, és a dohányosnál megvonási tünetek jelentkeznek; izgatottság és stressz. Az agy szinte könyörög a nikotinért, hogy az még több dopamint tudjon felszabadítani, és visszahozhassa az öröm és a megnyugvás szintjét.
A dohányosban gyorsan kialakul a nikotintól való függőség. Ez a vegyi anyag hat az idegrendszerre, ahol receptorokhoz kötődik, és dopamint szabadít föl. A nikotinmentes gyógyszer hatóanyaga képes e receptorok bizonyos fajtáihoz kötődni, és kétféleképpen hatni. Egyrészt úgy, mint a nikotin, ezzel segítve a nikotin utáni vágy tüneteinek enyhítését, de a nikotinnal ellentétes hatást is képes kifejteni, azáltal hogy elfoglalja annak helyét, ami segít csökkenteni a dohányzás kellemes hatásait.
Az Oktató Családorvosok Magyarországi Kollégiuma az ÁNTSZ támogatásával a dél-dunántúli térség három városában tartott öt továbbképzést, amelyen 140 házi- és üzemorvos vett részt. A leszokáshoz szükséges terápiás támogatást a Pfizer Kft. adta.
Az eredmények máris igen bíztatóak, a továbbképzésen részt vett háziorvosok beszámolói szerint a praxisukban átlag 10-12 olyan beteg van, aki már több mint 3 hónapja nem gyújtott rá. Az orvosi segítség szinte elengedhetetlen, mert a dohányosoknak a fele minden évben megpróbálkozik a leszokással, csak eddig hatékony gyógyszer hiányában mindössze minden harmincadik próbálkozásuk volt sikeres.
A régió lakosainak száma körülbelül egymillió; az országos átlagnak megfelelően 30 százalék, mintegy 300 ezer ember dohányzik ott. Ha naponta egy dobozzal szívnak, az évi 109 millió 500 ezer csomag; ára pedig mintegy 65 milliárd forint évente. Ezzel a cigarettamennyiséggel öt ötvenméteres versenyuszodát lehet színültig megtölteni, illetve 60 futballpálya felületét beborítani. Egy-egy átlagos dohányos, ha naponta egy doboz cigarettát szív el, dobozát 500 forinttal számolva, évente mintegy kétszázezer forintot füstöl el, ami 15 év alatt hárommilliós kiadás.
Az ÁNTSZ DDRI egészségfejlesztési osztálya és alapítványa, a Baranyai Fiatalok Egészséges Életért Alapítvány ebben a tanévben megelőző programot hirdetett meg, amelynek célja: a még nem dohányzó gyerekek körében elejét venni, vagy késleltetni a dohányzás elkezdését, és a már dohányzó gyermekek körében segíteni a leszokást vagy megakadályozni, hogy rendszeres dohányosokká váljanak. A "füstmentes osztályok versenyére" a dél-dunántúli régió 35 iskolájának 56 osztálya jelentkezett.
Forrás: infovilag.com - Kulcsár László
Szólj hozzá!
Címkék: függőség dohány
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek