Drognak számít minden olyan állati vagy növényi eredetű hatóanyag, mely gyógyászati, élvezeti illetve ajzószerként, afrodiziákumként avagy kábítószerként képes hatni.
Nincs éles határvonal, inkább részleges átfedések fedezhetők fel köztük: élvezeti szer és gyógyszer, ajzó-afrodiziákum-kábítószer stb. Kávét, teát, alkoholt, dohányt sokan fogyasztanak, ezek úgynevezett élvezeti szerek. Bár nagyobb mennyiségben ezektől is függővé lehet válni. Magyarországon például l millió alkoholbeteg van. A hangulatjavítóknak becézett lágy drog, a marihuána, a hasis, és az LSD, használatuk törvénybe ütközik! Keménydrog: az ópium, a heroin, a meszkalin. Leszokni róluk rendkívül nehéz és gyötrelmes procedúra.
Vannak olyanok is, akik gyógyszerekből: altató vagy köhögés csillapítókból mixelnek kábítószereket. A szegények bódítószerei: a ragasztók és oldószerek nylon zacskóból szippantva. Drog-növényeket nagyobb mennyiségben Délkelet-Ázsiában, az Arany-háromszögben, Kis- és Közép-Ázsiában, az Arany-Félholdon, valamint Közép- és Dél-Amerikában termelnek. A termelést, feldolgozást, szállítást és értékesítést keleti és nyugati maffiák ellenőrzik. Az egész világon kb. 50 millió rendszeres drogfogyasztó van, ebből az USA-ban kb. 20 millió található.
Nyugat-Európában is sok a drogos. A fiatalok 20-40 százaléka próbálja ki a marihuánát, vagy az extasy tabletták valamelyikét. Magyarországon az eltelt 15 évben néhány ezerről 100 ezerre nőtt a rendszeres kábítószer-fogyasztók száma.
Ehhez adjuk hozzá az alkalmi kóstolókat is, akik kb. 400 ezren vannak.
Mit üzennek a szenvedély-betegségek?
1. C. G. Jung komplex lélektana szerint minden betegség üzenet. Egyrészt önmagát üzeni, azt hogy betegek vagyunk és nem lehet egészséges az a társadalom sem, amelyben élünk, hiszen még mindig nincs olyan kellő intenzitású betegség-tudata, amely mozgósítaná minden sejtjét ez ellen a lelki járvány ellen, illetőleg annak szenvedő alanyai érdekében.
2. A szenvedély-betegségek óriási arányú térhódítása a modern társadalmakban azt jelzi, hogy valami kimaradt a számításból, valami ami erőt, értéket és távlatot kölcsönözhetne az emberek életének. Ezért hajlamos hamis utópiák követésére, hamis identitás, hamis-én kialakítására és így kerül a drogok csapdájába.
Hiányzik a modern bal-agyféltekés társadalomból annak a lélektani funkciónak a fejlesztése, melyet C. G. Jung intuitív képességnek nevezett. Pedig ettől függ a kultúra alapvető szimbólumainak megragadása és átélése, ettől függ az emberiség szellemi lényegének fontosságára ébredés.
3. A drog probléma komplex megoldást követel.
a) Lényeges annak megértése, hogy a metafizikai alap hiánya teszi törékennyé és sebezhetővé a mai embert.
b) A mai fiatalok szimbolikus szükségletei nincsenek kielégítve, illetve ezt óriási ellen-lobbik gátolják, melyekkel nemzetközi és nemzeti szinten egyaránt fel kell venni a harcot!
c) Nincs hatékony pedagógiai megelőzés.
4. A kábítószeres kihívás megválaszolásához csupán két dolog szükséges: önismeret és hagyomány-ismeret. Magunk és más népek kultúráinak alapos ismerete az intuíció módszeres fejlesztése (a pszichológia, a pedagógia, a művészetek és a vallások segítségével.)
Minden jel arra mutat hogy a mai ember tudatszintjéhez méltó katartikus-extázist az önismeret és hagyomány-ismeret együttes hatásától remélhetünk csupán. Semmi mástól!
2009.06.28. 22:48
Mit üzennek a szenvedély-betegségek?
A szenvedélyek mindenkor kettős karakterűek: építő-pozitív illetve romboló-negatív is lehet lelki fejlettségünktől függően. Jól ismert az alkotás, a felfedezés, a szellem szenvedélye, de NEGATÍVBA "FORDULT", káros szenvedélyek is léteznek. A kábítószerek ezek közé tartoznak.
Szerző: Fehér József András
A bejegyzés trackback címe:
https://addictus.blog.hu/api/trackback/id/tr231214510
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek