A szeretethiány népbetegség. A szeretethiánynak szövődményei vannak. Nem csak lelki, hanem testi szövődményei. A szeretethiány lelki vonzata a magány – vagy épp fordítva, a magány hozza magával a szeretethiányt? 

 

 

Hol romlott el a dolog?

Ott, hogy már gyerekkorban csak arra koncentrált szüleink generációja, hogy a gyerek sikeres legyen. A lehetőségek adása közben elfelejtettük, hogy a szülő akkor tesz a legtöbbet gyerekéért, ha szereti, és ha ki is mutatja azt.
A szeretet nem egyenlő a lehetőségek megteremtésével. Így a szeretet, annak kimutatása az első helyről hátrébb sorolódott. Az a gyerek, aki nem érzi szülei szeretetét, nem tanulja meg annak természetét, és így nem tudja tovább adni saját gyerekének. Tehát, az értékrend az, ami változott.

Új szeretetnyelv – a megfelelés

A gyerek akkor kap elismerést szüleitől, ha valami jót, hasznosat tesz. Így abba a csapdába esik, hogy meg kell felelnie ahhoz, hogy szeressék. Amikor egy gyerek nem tud megfelelni egy elvárásnak, bűntudat ébred benne, ez pedig csak tovább rontja a helyzetet.
Tehát, azt gondolja, hogy nincs feltétel nélküli szeretet, meg kell azt vásárolnia, a fizető eszköz pedig a megfelelés. A szeretet szükséglet – létszükséglet -, nem kikerülhető, meg kell tanulni, és használni kell tudni.

A szeretetpótlék

Az a felnőtt, aki gyerekkorában nem tapasztalta meg a szeretetet, egész életében csak ezután sóvárog, szomjazik rá. Azért, hogy szeressék, mindent megtesz. Vállalja a megaláztatást, befolyásolható és zsarolható lesz.
Kamaszoknál, fiatal felnőtteknél jellemző, hogy kapcsolatból kapcsolatba sodródnak, hogy a testiséggel pótolják az őszinte, szerető érintés hiányát. Belőlük lesz az az idősebb ember is, akinek harminc cicája van, miközben szörnyen magányos…

Az elutasítás

Mindenki átélte már azt, amikor nagy szüksége lett volna arra, hogy szeressék, és amikor szeretetet kért, de azt nem kapta meg. Ez olyan kudarc, amivel kevesen tudnak jól megbirkózni. Azok az emberek, akik ezt a sérülést, a csalódást rosszul kezelik, esetleg a megalázottság érzése is társul hozzá, könnyen bezárkózhatnak saját világukba.
Nem csak lelkileg, hanem fizikailag is magukra zárják az ajtót. A csalódás érzésének elkerülése miatt kizárják a szeretetet az életükből. Ez pedig csak tovább rontja a helyzetet, mert önbecsülésük a képességükön fog alapulni, amivel sokszor nehéz érvényesülni.

A testi tünetek

Ilyen a fejfájás, a légszomj, maga a félelem is tünetként jelentkezik. Megemelkedhet a pulzusszám is. Jellemző tünet a hátfájás, mivel a szeretethiányos ember izmai merevebbek. Jelentkezhet gyomorfájdalom, vagy akár hányinger is.
A bőrön allergiás reakciók keletkezhetnek. A szeretethiány egy stresszes állapot, tehát minden tünet, ami a stresszre jellemző, a szeretethiányra is igaz.

Milyen adatok, tények mutatnak arra, hogy egyre kevesebb a szeretet?

Gyerekeink nagy része nem játszik társasjátékot, nem érdeklődik a többi ember iránt. Inkább elvonulnak és a számítógéppel játszanak. Minden harmadik házasság válással végződik, egyre több a magányos ember. Egyre több az alkoholbeteg, nyugtató függő, kábítószerfüggő, depressziós.
Egyre kevesebben mondják azt nap mint nap szeretteiknek, hogy: szeretlek. Mindenki csak kapni akar – akár szeretetet is – és pedig minél többet, minél gyorsabban. Adni viszont csak akkor, ha épp van rá ideje…

Tudásfája 

A bejegyzés trackback címe:

https://addictus.blog.hu/api/trackback/id/tr275827626

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Botyánszki Iván Kázmér 2014.02.28. 14:49:38

" ..... a szeretet pedig sokakban meghidegül. " Ez következménye a gonoszság megsokasodásának, amit módunkban áll napjainkban megtapasztalni.

Slipping_Beauty 2014.03.05. 01:20:42

Én sokszor úgy érzem feltétlen szeretetet csak adni tudok, kapni nem kapok. Illetve csak a gyerekektől és az állatoktól. Most lehet, hogy önző vagyok, de szeretném, ha pár felnőtt is szeretne. Szerintem nem lehetetlen, hiszen én is képes vagyok rá. Egyébként érdekes kérdés, hogyha a gyerekek képesek rá, felnőtt korukra miért, hogyan és hova tűnik belőlük ez a képesség?

Azt én is tapasztaltam, hogy sokszor kérnek valamit cserébe a szeretetért, sőt azért is, hogy emberszámba vegyenek. Például Anyukám is azt mondja, azért nem tisztelnek, mert 'nem tettem le semmit az asztalra'. Nos szerintem az emberség és a másik emberszámba vétele választás kérdése, nem annak a függvénye, hogy a másik ember mit tett, vagy mit nem. Arról nem is beszélve, hogy a másiknak mi számít valaminek? Tapasztalataim szerint a mulasztásaimat, rossz tetteimet folyton-folyvást felemlegetik, amit elértem, az viszont nem számít. Az ember elfogadása arról szól, hogy elfogadom a jó és a rossz dolgaival együtt. Valószínűleg ezeket az embereket, ha már sikeres leszek, magam mögött fogom hagyni.

Egy másik érdekes dolog, amit tapasztaltam, hogy ha adni akarok, akkor azt az emberek nem akarják elfogadni, vagy nem veszik észre. Például én gyógymasszőr vagyok, sok embernek fáj a háta, panaszkodik, de nem jönnek el hozzám. Az esetek többségében kurvának néznek, pedig nem vagyok, és soha nem is voltam az. A másik eset, amikor megcsinálok valakinek, vagy valakiért valamit. Nem szólok róla, mert nem az elismerésért csinálom, hanem, hogy a másiknak jobb legyen. Tehát nem zavar, ha soha nem említik meg, az szokott nagyon fájni, amikor megkapom, hogy nagyon sokat kéne adnom, hogy kapjak valamit. (Tehát nem veszik észre, hogy adok.)

Slipping_Beauty 2014.03.05. 01:26:41

Botyánszki Iván Kázmér, a gonoszság szerintem lehet a szeretethiány, és a túl sok fájdalom, szenvedés következménye is.

Meridian74­ · http://www.taxierden.hu 2014.03.06. 19:07:16

a testi tunetek resz kulonosen tanulsagos. kevesebb tunetet nem emlit, mint ahanyat igen, gyakorlatilag az asztmatol a fingasig minden szeretethianyra utal.

gratula, igazan targyilagos cikk, akar valami ezoterikus blogon is megjelenhetne
süti beállítások módosítása