2018.08.29. 09:31
A szociális szorongás jelei
A szociális szorongás vagy szociális fóbia extrém önbizalomhiánnyal, a társaság kerülésével, illetve konkrét fizikai tünetekkel járó mentális állapot. Jóval erősebb annál a kellemetlen érzésnél, amelyet sokan tapasztalnak, ha nagyobb társaságba, ismeretlen emberek közé mennek, vagy nyilvánosan kell beszélniük.
Nem olyasmi, amelyen egyszerűen csak túl kell lépni
Akárcsak a depresszió, a szorongás sem olyasmi, amelyre rá lehet legyinteni egy-egy olyan megjegyzéssel, hogy "ez csak hiszti" vagy "pihenj többet, és majd elmúlik". A szociális fóbiával alapvetően is nehéz együtt élni, és a beteg tüneteit csak súlyosbítja, ha azt érzi, hogy nem veszik komolyan azokat a nehézségeket, amelyeken keresztül megy. A lekicsinylő, egzecíroztató megjegyzésekkel sajnos csak tovább rontunk a dolgon. El kell fogadnunk, hogy vannak, akik önhibájukon kívül betegesen rettegnek például a nyilvános szerepléstől, és nem szabad elbagatellizálni a problémájukat.
Bármikor előjöhet
A szorongás, illetve a vele járó esetleges pánikroham fellépését nem lehet előre megjósolni. Az ilyesmire hajlamosaknak egyedi a toleranciaküszöbük, és lehet, hogy például nem minden nyilvános eseményen tapasztalnak tüneteket. Ugyanakkor olyanok is vannak, akiknél már egy szimpla bemutatkozás egy ismeretlennek is súlyos szorongást okoz - ezért is fontos, hogy a szociális fóbiában szenvedők szakembertől kérjenek segítséget.
Van, aki nem is tudja, hogy ilyesmiben szenved
A szociális fóbia megjelenésének ideje általában 13 éves korra tehető. Mivel a pubertás, illetve a kamaszkor egyébként is problémás időszak, sokaknál egyszerűen életkori sajátosságnak tudják be a szokatlan viselkedést. Ez sajnos a későbbiekben még inkább felerősítheti a szorongás tüneteit. A pánikkal küzdő, társaságban feszült, állandóan zavarba jövő, magányos tinédzserek esetében a szülők felelőssége, hogy időben felismerjék a tüneteket és a gyereket orvoshoz vigyék.
Forrás:care2.com / hazipatika.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek