Két nővér és négy orvos végzi az összes HIV-fertőzött ellátását Magyarországon, a budapesti Szent László Kórházban. Eleinte csak hétfőn és szerdán fogadták a pácienseket, de ma már kevés lenne a heti két nap. Több mint 1600 fertőzöttől kell rendszeresen vért venni, a gyógyszerezést kontroll alatt tartani. Nagy kihívás az orvosoknak, hogy az emberek többsége nem jár szűrésre, ezért minden évben kerülnek végstádiumos betegek hozzájuk. 2016-ban valamivel többen haltak meg Magyarországon AIDS-ben, mint tavaly. A küzdelem világnapján, december elsején beszélgettem dr. Szlávik Jánossal, a Szent László Kórház főorvosával.

 

- Bírják még a terhelést?

- Még igen, de ha a rendszeres ellátásra szoruló fertőzöttek száma kétezer fölé emelkedik, akkor majd el kell gondolkodnunk, hogy milyen feltételek szükségesek. Ha kérhetnék valamit, az egy új ambulancia lenne, bár országos viszonylatban jók a körülményeink. A gyógyszerezés szerencsére világszínvonalú, minden HIV-fertőzöttnek tudunk felírni tablettát. A célja elsősorban a megelőzés, mert aki gyógyszert szed, az már gyakorlatilag nem fertőz tovább.

- Rendszeresen jár nemzetközi konferenciákra, követi az orvostudomány fejlődését. Mi a legutóbbi jelentős újdonság?

- Az, hogy elkezdődik a végleges gyógyítás korszaka. Ma már zajlik azoknak a gyógyszereknek a kipróbálása, amikkel megpróbálják valóban véglegesen kiirtani az emberi szervezetből a HIV-vírust. A jelenleg alkalmazott gyógyszerek napi szedésével bár közel a nullára vihető le a vírusszám, de vannak olyan helyek a szervezetben, ahol megbújik a vírus, ahonnan a jelenlegi szerek nem tudják kiirtani. Ilyenek például a nyirokcsomók, az agy és a here. Ha a páciens abbahagyja a gyógyszer szedését, újra szaporodni kezd a kórokozó a szervezetben. Ha ezekből a búvóhelyekből is sikerülne kikergetni a vírust, az jelentené a megoldást, ezen dolgoznak most a kutatók.

- Magyarországon növekszik a fertőzöttek száma?

- Világszerte összességében nem nőtt, sőt, van, ahol csökkent. Ma már több olyan afrikai térségbe eljut gyógyszer, ahová korábban nem. A jelenlegi gyógyszerekkel kezelt fertőzöttek bár pozitívok maradnak, de nem fertőznek tovább. A legnagyobb járványgócnak Kelet-Európát tekintik a világon, de ez nem azonos Kelet-Közép-Európával, ahol mi élünk. A mi régiónkban, azaz Magyarországon, Horvátországban, Szlovákiában vagy Csehországban alacsony szinten, ezres nagyságrendben maradt a fertőzöttek száma. A nagy járvány, több száz ezer vagy több millió fertőzöttel a szomszédos Ukrajnát és Oroszországot sújtja. Tőlünk keletre az intravénás droghasználat miatt drámai a helyzet. Nálunk egy ideje nem tapasztalhatók komolyabb változások. A magyar fertőzöttek 85 százaléka homoszexuális, 10 százaléka heteroszexuális, és kisebb részben az intravénás kábítószerek fogyasztói.

- Idehaza 2016-ban hány új fertőzöttet szűrtek ki a tesztek?

- Évente 200-300 új esetet regisztrálunk Magyarországon, közülük hárman voltak valóban intravénás droghasználók 2016-ban.

- Igaz, hogy olyanok fertőznek a leginkább, akik nem tudják magukról, hogy fertőzöttek?

- Pontosan. 1630 olyan páciensünk van, akik rendszeres gyógyszeres kezelésben részesülnek. Több mint 90 százalékuk gyakorlatilag nem fertőz. Nem tőlük kell félni, hanem attól a vélhetően két-háromezer embertől, aki már HIV-fertőzött, de mivel nem jár tesztre, magáról sem tudja, hogy hordozza a vírust. Gyógyszeres kezelés nélkül az ő szervezetükben magas a vírusszám. Nem lehet megbecsülni azoknak a számát, akik nem tudják magukról, hogy pozitívak, közülük kerül ki minden évben az a 40-50 végstádiumos AIDS-beteg, akik közül csak minden másodikat tudunk gyógyítani. Végstádiumban a halálozási arány már ötven százalék.

- Pedig rajtuk is lehetett volna segíteni, ha rendszeresen jártak volna tesztre. Ezért fontos, hogy minél sűrűbben járjunk szűrésre?

- Persze, hiszen ha egy teszten kiderül, hogy valaki HIV-pozitív, Magyarországon megkapja a gyógyszereket, amik leviszik a vírusszámot a szervezetben a lehetséges minimumra, és tünetmentesen kezelhető az idejében felismert fertőzés.

- Mit gondol, miért nem járnak sokan mégsem szűrésre? Évente legalább egyszer fontos lenne.

- A legtöbben félnek, hogyha kiderül róluk, akkor kiközösítik a munkahelyükön, elveszítik a munkájukat, elfordulnak a barátai, elhagyja a társa, kiutasítja a családja. Sajnos jogosak ezek a félelmek. Magyarországon szerencsére kevés HIV-fertőzött van, épp ezért viszont az emberek nincsenek tisztában a fertőzés természetével, a kezelési lehetőségekkel. Ezért félnek az emberek a fertőzöttektől, és ezért nem mernek elmenni a legtöbben szűrésre. Emiatt idén valamivel több végstádiumos eset került hozzánk, és többen haltak bele a későn felismert betegségbe, mint korábban.

- Hogyan lehetne rávenni az embereket, hogy járjanak szűrésre? Bírná a jelenlegi rendszer, ha mindenki járna évente STD-vérvételre?

- A civil szféra rendkívül gyenge, pedig ők tarthatnának fenn olyan szűrőhálózatokat, ahol anonim teszteket végezhetnének, akár gyorsteszteket használva. Fontos, hogy név nélkül, ingyenesen, tanácsadással egybekötve történjen ez. Most inkább a rizikócsoport jár szűrésre, a melegek és a kábítószer-fogyasztók. Pedig a heteroszexuálisok közül azok is kockázatnak vannak kitéve, akik nem védekeznek, de ők mégsem járnak szűrésre. Megoldás lehetne, ha Magyarországon is lehetne vásárolni a patikákban otthon használatos gyorsteszteket. Angliában és Franciaországban már elterjedt, remélem, hamarosan nálunk is kapható lesz.

- Nincs az a felvilágosító kampány, ami lépést tudna tartani az internetes pornográfia terjedésével, ahol nem szempont az óvszerhasználat.

- Nem véletlen, hogy egyes nemi betegségek terjedése megduplázódott a közelmúltban. Ilyen a gonorrhea, de a szifiliszesek száma is másfélszeresére nőtt. Ez nem csak magyar jelenség, tapasztalható Európában és Észak-Amerikában is. Egy egész generáció nő fel, aminek tagjai nem használnak gumi óvszert.

- Kizárólag a gumi óvszer használata nyújt védelmet a nemi betegségek ellen azoknak, akik nem monogám kapcsolatban élnek?

- Abszolút. Vannak, akik ennek ellenére nem akarnak óvszert használni. Már törzskönyveztek olyan gyógyszert, aminek a naponta történő szedésével igyekeznek csökkenteni a kockázatát, hogy HIV-fertőzést kapjanak. A csökkenteni szón van a lényeg, kizárni nem lehet a veszélyt. A tökéletes prevenció a gumióvszer használatának és a preventív szer napi szedésének kombinációja lenne, de ha valaki mindig használ óvszert, azzal már eleget tett a saját védelméért. Az új fertőzöttek nekem szinte mindig bevallják, hogy nem használtak gumi óvszert.

Ágy Gábor - euronews

A bejegyzés trackback címe:

https://addictus.blog.hu/api/trackback/id/tr1712034507

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása