2011.07.12. 09:42
Stagnáló drogpiacok, növekvő szintetikus szerfogyasztás
STAGNÁLÓ DROGPIACOK, NÖVEKVŐ SZINTETIKUS SZERFOGYASZTÁS
UNODC: WORLD DRUG REPORT 2011
Éves szinten világszerte mintegy 210 millióan, a 15-64 éves népesség 4,8 százaléka fogyaszt valamilyen kábítószert – áll a UNODC 2011. évi jelentésében. A visszaélésszerű használat – beleértve a problémás szerhasználatot is – a 15-64 éves népességet tekintve 0,6 százalékon stagnál. Ugyanakkor erőteljesen megugrott a nemzetközileg nem ellenőrzött szerek, így a piperazinok, katinonok és kannabiszéhoz nagyon hasonlatos hatást kiváltó szintetikus kannabinoidok iránti kereslet.
A tavalyi évben világszerte mintegy 195.700 hektáron termesztettek mákot, a mákültetvények területe a 2009-ben számon tartottakhoz képest némiképp nőtt. Ugyanakkor az ópiumtermelés 38 százalékkal 4860 tonnára csökkent egy az afganisztáni máktermés nagy részének pusztulásához vezető természeti csapás következtében. Míg a máktermesztés Afganisztánban változatlan szinten maradt, a globális trendeket főként a Myanmarban bekövetkezett mintegy 20 százalékos növekedés befolyásolta. Ennek eredményeképpen a myanmari ópiumtermelés globális részesedése 2007 és 2010 között 5 százalékról 12 százalékra emelkedett. Az ópium világtermelés 2007 és 2010 között 45 százalékkal csökkent, főként a 2010-es gyenge termés miatt, ám e trend feltehetően nem folytatódik.
Az illegális szerek közül a kannabisz termesztése és fogyasztása világszerte a legelterjedtebb – állapítja meg a jelentés –, még akkor is, ha a kannabisszal kapcsolatban elérhető adatok korlátozottak. 2009-ben a 15-64 éves népesség 2,8-4,5 százaléka – azaz világszerte 125-203 millió ember – nyilatkozott úgy, hogy az előző évben legalább egyszer fogyasztott kannabiszt.
Míg kannabisz növényt (marihuána) számos helyen, főként Afrikában és az amerikai kontinensen termesztenek, addig a kannabisz gyanta (hasis) előállítása mindössze két országban, a Nyugat-Európát és Észak-Afrikát kiszolgáló Marokkóban, és a dél-nyugat ázsiai piacokat ellátó Afganisztánban jellemző. Afganisztánban a kannabisz gyanta sokkal jövedelmezőbb terméknek bizonyult 2010-ben, mint a mák.
Az amfetamin típusú stimulánsok egyre prosperálóbb termelése, kereskedelme és visszaélésszerű fogyasztása, valamint a máktermesztés és heroin kereskedelem újjáéledése Dél- Kelet-Ázsiában komoly aggodalmakra ad okot. A hagyományos drogpiacokon megfigyelhető növekedés mellett előretör az illegális szereket utánzó szintetikus „designer drogok” kultusza.
A kábítószer évente mintegy 200.000 halálos áldozatot követel. „Mivel a súlyos kábítószer-problémákkal küzdők adják a keresleti oldal legnagyobb hányadát, a probléma kezelése lehet a piac zsugorításának legjobb módja” – jelentette ki a UNODC, az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatalának igazgatója.
Az angol nyelvű jelentés letölthető a UNODC honlapjáról: World Drug Report 2011.■
Forrás: drogfokuszpont.hu
5 komment
Címkék: drog kábítószer marihuána designer addiktológia hasis heroin amfetamin kanabisz ópiát szerhasználat
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
T-5 2011.07.12. 16:52:05
Mint a 80-as években :D
Csak azt nem árulja el senki, hogy MELYIK kábítószer követel áldozatokat. Biztos a fű, megmondta a Harrach Péter is :D
1hurka 2011.07.12. 17:05:59
"Extrapolations based on treatment data
For a number of developing countries, the only drug
use-related data available was treatment demand. In
such cases, other countries in the region with a similar
socio-economic structure were identified, which reported
annual prevalence and treatment data. A ratio of people
treated per 1,000 drug users was calculated for each
country. The results from different countries were the
averaged and the resulting ratio was used to extrapolate
the likely number of drug users from the number of
people in treatment."
Na erről ennyit hogy ennek a reportnak mennyi köze van a valósághoz. De legalább valaki sokat keresett az elkészítésével.
Utolsó kommentek