„30 évesen kikötözve, pelenkában ébredtem” – interjú egy alkoholista nővel

 Soha nem beszélünk róla, de a nők mindig is ittak. Már az 50-es években nagy divat volt a háziasszonyok mértékletes italozása. Magyarországon igen gyakori, hogy az asszonyok ugyanúgy egy felessel indítják a napot, mint uruk. Csak mindezt nem látjuk, mert a nők tipikusan otthon isznak. A női alkoholisták számának növekedése a nyolcvanas évek elején vált szembetűnővé. Azóta sincs csökkenés. Megdöbbentő, hogy például egy olyan időszak hozza gyakran elő a nőknél az ivást, mint a gyes.  

Alexandra most 30 éves, őt szintén az évekig tartó otthonlét taszított az alkohol sokszor halálos bűvkörébe.

Hogy kezdődött?

Szorongást, pánikbetegségeket állapítottak meg nálam. Esténként még a nyugtatók ellenére sem tudtam aludni. Akkor jött a két pohár sör, hogy jól aludjak. Eleinte működött is, de nem tudtam, hogy az alkohol kifejezetten árt a szorongásnak, fokozza, így később már reggel is kellett ébredés után két sör, hogy el tudjam vinni a gyerekeket az oviba. Nem érdekelt, hogy pia szagom van. Később megtudtam, ez is az alkoholizmus egyik jele. A teljes gátlástalanság. Aztán hazaszaladtam az oviból, és megittam még két sört, elláttam a háztartást és lefeküdtem kialudni. Délután mentem a gyerekekért, és nyugtatókkal kihúztam valahogy estig. Így ment 6 sörrel a nap. Eleinte…  

Az alkoholizmus nem csak hajlam, hanem szunnyadó betegség. Ráadásul kutatások bizonyítják, hogy a hajlam öröklődik. Az, akinél már elkezdődött az alkoholizmus, soha többé nem válhat hétköznapi átlagos alkoholfogyasztóvá, a betegség ugyanis egy-két pohár hatására is újra előjön. 

Alexandra alkoholista szülők gyereke, ezért soha nem fogyasztott alkoholt. A többdiplomás sikeres nő abba bukott bele, amibe a legtöbb alkoholt fogyasztó nő. A magányosság érzésébe. Egészen addig boldogan élte az életét, mígnem két gyerek után otthon maradt munkanélküliként. Mind a férfiaknál, mind a nőknél a magányosság és a munkanélküliség a két fő ok, ami az italozáshoz vezet.

Megdöbbentő adat, hogy a nõk életének vannak úgynevezett "zsákutcái", amikor a pohárért nyúlhatnak. Ilyen például az életközépkrízis, a gyes, az özveggyé válás, az úgynevezett üresfészek-szindróma, illetve a menopauza. 

Az alkoholisták gyermekei még akkor is nagyobb gyakorisággal válnak a káros szenvedély rabjaivá, ha nem alkoholisták között nevelkednek. Magyarországon a becslések szerint legalább 800.000 felnőtt küzd alkoholproblémával. Ez a felnőtt férfi lakkosság 20%-át és a nők 5,2%-át érinti. A kontrollvesztett alkoholisták száma, akik állandó orvosi kezelést igényelnek, legalább 50-60 000.

Mi történt volna ha nem ittad volna meg azokat a söröket?

- Elvonási tüneteim voltak. Eleinte csak a kezem remegett, aztán mindenem, enni nem tudtam a sok sör mellett, állandóan ment a hasam, ha nem ittam meg a reggeli sört, vagy hánytam. A rettegett félelemről és szorongásról nem is beszélve, ami ezt kísérte. Csak az alkohol segített ezen, de az 10 perc alatt elmulasztotta a tüneteket.

A mértékletes ivás maximum napi egy pohár ital nőknek, illetve kettő férfiaknak. (Egy pohár ital 10 g alkoholt jelent, ami 3,5 dl sörnek, 1,2-1,5 dl bornak vagy 45 ml röviditalnak felel meg.) A nemek közötti különbség oka, hogy a nők általában kisebbek, mint a férfiak. A nők májában emellett kisebb az alkoholt lebontó enzimek aktivitása.

A család hogy viselte ezt?

- Eleinte nagyon segítőkészek voltak, a barátok is. Próbáltak beszélni velem, vigyázni rám, ha remegek, ne menjek el egy adagért, de aztán lekoptak a barátok és a családnak is elege lett. Voltak tiszta időszakaim, hónapok, de aztán mindig jött valami stressz és visszajött az egész. Végül már 12 sörnél tartottam, családi és baráti kapcsolataim teljesen leépültek. Részegen hívogattam őket telefonon, hol bőgve panaszkodtam, hol kiabáltam velük. Magányosabb lettem, mint előtte voltam. Később jött a durvább időszak akkor már nem csak sört ittam. Bort és töményet is. Mivel mindezt úgy tettem, hogy gyógyszereket is szedtem, még durvább volt. Jöttek az emlékezetkiesések. Egyáltalán nem tudtam mit csináltam előző nap. Sokszor ahhoz is segítséget kellett kérni, hogy a gyerekeket ellássa valaki, mert én délután négykor már totálkáros voltam.

A nagyivó nők - az absztinensekhez hasonlóan - két csoportot alkotnak: az alacsony iskolai végzettségűek és az értelmiségiek. Ma már nem egyszerűen alkoholizmusról beszélünk, hanem a hozzászokás, folytonos ivás, mértéktelen ivás, veszélyes/ártalmas ivás állomásairól. 

Nem kértél segítséget?

- Mivel a nők zúgívók, és csak otthon isznak, először a család segítségét kértem. Aztán jöttek az önsegítő csoportok. Az Anonim alkoholisták nagyon sokat segítettek. Minden nap van gyűlés. Csak az mehet, aki tiszta. Ott aztán megismertem az alkohol igazi természetét. Minden korosztályból voltak a 17 évestől a 88 évesig. Mindenki elmesélte a saját történetét, és mintha magamat hallottam volna vissza. Mindenkivel ugyanaz a folyamat zajlott le. A csoportok egyharmada nő volt. Ugyanúgy dugdosták otthon a piát, vagy lecsalták a konyhapénzből az alkoholra valót, mint én. Nagy szeretettel fogadtak, sokat segített, de egy idő után visszaestem, és többé nem jártam.” 

Az alkoholizmus fő ismertetőjegye az alkoholtól való erős fizikai és lelki függés. Az alkoholizmust sokan a cukorbetegséghez és a magas vérnyomáshoz hasonlóan idült betegségnek tekintik. Bár a mérsékelt alkoholfogyasztás véd a szívbetegségek ellen, tartós és túlzott fogyasztása súlyosan károsítja a májat, a hasnyálmirigyet, a bélrendszert, az idegrendszert és egyéb szerveket. Az alkoholizmus következtében alultápláltság is kialakulhat, mivel az alkohol jelentős energiatartalma miatt az alkoholistáknak nincs étvágyuk, és ezért nem fogyasztanak kellően tápláló ételeket.

Mi volt a legalja?

- Amikor már évek teltek el pohárral, és még nem is voltam a legmélyén…Végül már nagyon rossz állapotba kerültem. Nem ettem semmit. Lefogytam 54 kilóra, de fel voltam püffedve. Vizes volt az arcom, és a kezeim. Nem foglalkoztam a külsőmmel, úgy néztem ki, mint egy hajléktalan, de csak az számított, hogy meg tudjam inni a magamét.” 

A férfiakkal összehasonlítva, a mértéktelen alkoholfogyasztás nők esetében több veszélyt rejt. Bár az alkoholizmus gyakoribb a férfiaknál, a nők esetében veszélyesebb. Az alkoholista nőknél gyorsabban alakul ki májzsugorodás, és ugyanolyan gyakran alakul ki szívmegnagyobbodás, mint a férfiaknál.

Nem féltél, hogy mi lesz veled?

- De. Nagyon megviselt az alkohol. Többször mondták, hogy ebbe bele is halhattam volna, akár a hirtelen elvonásba, akár a hirtelen nagy mennyiségű alkoholba. Állandóan tele voltam kék zöld foltokkal, jöttek a törések, még alkoholmérgezéssel kórházba is szállítottak. Többször ébredtem a detoxikálóban. Egyszer felébredtem pelenkában 30 évesen kikötözve egy ágyhoz. Arra nem emlékeztem mi történt velem. Akkor megfogadtam: vége.” 

Egy-egy nagyobb megrázkódtatás felébresztheti a szunnyadó hajlamokat. Az italozó fiatalok gyakran leszoknak, amikor megházasodnak vagy gyerekük lesz, de egy válás hatására újra a pohárhoz nyúlnak. Idősebbeknél a társ elvesztése vagy akár a nyugdíjazás is oka lehet az ivásnak.

Sikerült megtartanod a fogadalmad?

- Nem. Végül csak visszajött a pia. Akkor már újra csak sört ittam. Csak 6-ot. De a családom elhagyott. Azt mondják, ez a módszer a leghatásosabb. Tényleg az volt. Számos megvonást megpróbáltam egyedül megcsinálni, de sikertelenül, jött egy menstruáció, vagy valami bánat, egy betegség és újra inni kezdtem, végül bevonultam egy elvonóra, utána egy több hónapos rehabilitációra, és köszönöm, most jól vagyok. Ez segített. Egy éve nem iszom. S bár nincs rá biztosíték egy alkoholistánál, hogy ne történjen meg újra, többet nem is kívánok inni. Soha többet!” 

Forrás: Piri Tünde - Bien.hu 

A bejegyzés trackback címe:

https://addictus.blog.hu/api/trackback/id/tr5814004728

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása